14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav sonuçları yayınlanmıştır,sınav sonuçları için Tıklayınız !!

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav sonuçları yayınlanmıştır t.c kimlik no ile kontrol edebilirsiniz.Değerlendirmesi yapılacak en yakın yazılı sınav 16 Temmuz 2016 ehliyet sınavıdır, sınav sonuçları yayınlanmamıştır .Kayıt olabileceğiniz en yakın yazılı sınav tarihi ise 16 Temmuz 2016. Ehliyet sınavına hazırlanmak için ehliyet sınav soruları sayfasından geçmiş ehliyet sorularını çözerek hazırlanabilirsiniz. Muhtemel sorular genellikle geçmiş ehliyet sınav sorularından belirlenmektedir. Sınavda yanlış cevaplar ise diğer doğru cevaplara etki etmemektedir. Şimdiden tüm sürücü adaylarına başarılar dileriz.

  • Yazılı sınav, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistemde yapılır,sürücü kursları sınav cevap kağıtlarını görememektedir.
  • B sınıfı sürücü sertifikası(ehliyet) için;
  • Trafik ve Çevre Bilgisi Dersinden 25
  • Motor ve Araç Tekniği Bilgisinden 20
  • İlk Yardım Bilgisi'nden 15 soru sorulmaktadır.
  • Direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve Trafik Şube Müdürlüğü'nün belirlediği güzergahlarda yapılır. Teorik sınavlarda başarılı olabilmeniz için, sürücü kursunuzda verilen derslere devam etmeniz, ders kitaplarınızı düzenli olarak çalışmanız ve çok sayıda deneme testi çözmeniz gerekir.

EHLİYET SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından adayların cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

Adayların derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılır. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Bilgilendirme:
Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar
internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle;

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
(06500)Teknikokullar - ANKARA adresine yapılabilecektir.

İtirazların incelenmesi için aday adına T.C. Ziraat Bankası
Beşevler Ankara Şubesindeki Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Döner Sermaye İşletmesi'nin 5495218/5001 numaralı hesabına
10 (on) YTL yatırılması gerekmektedir.

Önemli Bigilendirme !
(Gönder Butonuna Tıkladığınızda Ehliyet Sınav Sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Sayfasından Görüntüleyeceksiniz)